Lietuviškas smūgis: kaip 124 kelionės į Japoniją padėjo sukurti visų trokštamą produktą

Nuo pirmojo turnyro iki pasaulinio verslo – neįtikėtina Lietuvos bušido istorija

Prieš dvidešimtį metų naujai įkurtos Lietuvos bušido federacijos (LBF) prezidentas Donatas Simanaitis autobusu iš Alytaus atidardėjo į sostinę ir pasibeldė į Vilniaus koncertų ir sporto rūmų vadovų duris. Šie nepatikliai priėmė svečio pasiūlymą didžiausioje tuo metu šalies arenoje surengti pirmą tarptautinį bušido turnyrą. Tačiau galiausiai sutiko ir nesigailėjo – visi 4500 bilietų į turnyrą buvo išpirkti dar likus dviem savaitėms iki jo pradžios, o LBF, atvėrusi naują puslapį savo metraštyje, vėliau sulaukė tarptautinio pripažinimo ir dabar yra viena iš nedaugelio organizacijų, diktuojančių Rytų dvikovų madas pasaulyje.

2000 m. spalio 24-ąją surengtame pirmajame bušido „Rings“ turnyre žiūrovai išvydo tokias garsenybes kaip Michailas Iljuchinas, Nikolajus Zujevas ir Volkas Hanas. Tiesa, du pastarieji ne kovojo, o teisėjavo.

„Ėmėmės įvairių žingsnių, kaip sutalpinti rūmuose kuo daugiau žiūrovų. Dabar pamenu tik tai, kad į rūmus įleidome tūkstančiu žmonių daugiau, nei buvo galima. Jei tuomet būtų kas nors sužinoję, būtų lėkusios mūsų galvos“, – prisiminė D. Simanaitis.

Pirmasis tarptautinis bušido „Rings“ baigėsi lietuvių pralaimėjimu Rusijos rinktinei rezultatu 2:3. Turnyras ir jo dalyviai sulaukė didelio dėmesio. Su pagrindine renginio žvaigžde Volku Hanu pietavo politikai Algirdas Brazauskas ir Vytenis Andriukaitis. Į šį susitikimą taip pat atvyko garsūs Lietuvos imtynininkai.reklama

Praėjus šiek tiek laiko po minėto tarptautinio turnyro šalies federacija jau turėjo pirmą savo čempioną. Juo tapo 24 metų Kęstutis Smirnovas. Lemiama kova vyko Klaipėdoje, čia grūmėsi visą sezoną sėkmingai kovose dalyvavęs K. Smirnovas ir marijampolietis Egidijus Valavičius. Dviejų raundų po 5 minutes nepakako, prireikė dviejų pratęsimų. Tuomet teisėjai vieningai pripažino K. Smirnovo pergalę.

Abu sportininkai atstovavo Lietuvai minėtame turnyre su Rusija. Tada E. Valavičius iškovojo pergalę, o K. Smirnovas neatsilaikė prieš beveik 30 kg daugiau sveriantį varžovą.

LBF įkurta 1999 m., tačiau jos vadovas D. Simanaitis turnyrus įvairiuose šalies miestuose rengė jau nuo 1996-ųjų. Juodojo diržo bušido, šidokan karatė ir dziudo meistrą, kovotoją, tarptautinės kategorijos teisėją D. Simanaitį įsteigti federaciją paskatino susitikimas su garsiu olandu kovotoju Chrisu Dolmanu ir Rusijos žvaigžde Volku Hanu. Šie ir pasiūlė Lietuvoje įkurti tokią federaciją.

Pirmieji „Rings“ turnyrai vyko didžiuosiuose Lietuvos miestuose, dažniausiai Alytuje, kur įsikūrusi federacijos būstinė. Organizacija netrukus tapo tarptautinio „Rings“ kovotojų tinklo, kurio būstinė yra Japonijoje, įgaliotąja atstove Baltijos šalyse.

Per pirmuosius trejus metus nuo įkūrimo LBF surengė 30 turnyrų įvairiuose Lietuvos miestuose, pritraukė stipriausius įvairių Rytų dvikovų sportininkus. Taip pat buvo surengti keturi tarptautiniai turnyrai, kuriuose kovojo pasaulinio lygio žvaigždės.

Laikui bėgant lietuviai šventė ne vieną pergalę Japonijos, Rusijos, Nyderlandų ringuose. Japonus stebino lietuvių paprastumas ir veržlumas. Per trumpą laiką Lietuvos kovotojai E. Valavičius ir K. Smirnovas buvo priimti į pasaulio kovotojų elito gretas. 1999 m. šalies rinktinės lyderis E. Valavičius Tuloje laimėjo tarptautinį „Rings“ turnyrą – finale nokautavo to meto vieną stipriausių Rusijos kovotojų Denisą Barkovą.

2001 m. gegužės 8-ąją Lietuvoje suorganizuotas antrasis tarptautinis bušido „Rings“ turnyras. Vakaro kulminacija – Volko Hano ir Gromo Zazos kova dėl Eurazijos čempiono titulo. Pergalę iškovojo „Rings“ veteranas Volkas Hanas.

Įsiveržimas į Japoniją

2001 m. spalį Lietuvos bušido padangėje nutiko nepaprastas įvykis: vienas geriausių šalies kovotojų E. Valavičius debiutavo Japonijoje ir sensacingai įveikė šios šalies „Rings“ federacijos žvaigždę Yasuhito Namekawą. Tai buvo pasaulio absoliučios svorio kategorijos, kurioje varžybas pradėjo 16 sportininkų, pirmo etapo kova. Ji truko tik pustrečios minutės. E. Valavičius dukart rankų smūgiais pasiuntė varžovą į nokdauną. Po trečio galingo lietuvio kirčio japono asistentas, nenorėdamas, kad lietuvis toliau skriaustų šeimininkų kovotoją, metė į ringą rankšluostį. Teisėjas grumtynes nutraukė.

Kitame etape tų pačių metų pabaigoje mūsiškio laukė grėsmingas australas Christopheris Hasemanas. Geriau pasirodyti 23 metų E. Valavičiui sutrukdė prieš kelis mėnesius patirta peties trauma, jis pralaimėjo.

2002 m. spalio 20 d. taip pat įrašyta į šalies bušido istoriją. K. Smirnovas Japonijoje susikovė su kylančia vietos žvaigžde Anglo Sakson-Ohba ir per 55 sekundes išplėšė pergalę skausmingu veiksmu.

Trijulė, padėjusi federacijai plėstis

D. Simanaitis neslepia, jog didelę reikšmę federacijai turėjo garsaus kovotojo iš Dagestano Magomedchano Gamzatchanovo, pasaulyje žinomo kaip Volkas Hanas, apsilankymas Vilniuje. Lietuvoje jis viešėjo ne pirmą kartą. Tarnaudamas okupacinėje SSRS armijoje jis pusmetį praleido Prienų karinėje bazėje, kurioje buvo rengiami desantininkai. Dagestaniečio žmona turi lietuviško ir baltarusiško kraujo. Svečias pažadėjo organizuoti Lietuvos ir Rusijos kovotojų susitikimą ir žodį tesėjo.

Po pirmo turnyro Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose D. Simanaitis išskrido į Japoniją ir susitiko su pasaulio „Rings“ organizacijos prezidentu Akira Maeda. Pirma akistata buvo šalta. A. Maedai buvo pasiūlyta išbandyti, ko verti Lietuvos kovotojai. Taip Japonijos ringe atsidūrė E. Valavičius ir pasiekė sensacingą pergalę, apie kurią skelbė ir Japonijos spauda.

2005 m. lapkritį legendinis japonų kovotojas A. Maeda drauge su pasaulio „Shooto“ organizacijos prezidentu Kazuhiro Sakamoto jau pats lankėsi Vilniuje ir stebėjo „Siemens“ arenoje surengto tarptautinio bušido turnyro „K-1 Hero’s“ kovas. „Teko matyti varžybas Rusijoje, Ukrainoje, tačiau Lietuvoje pasiektas aukščiausias lygis“, – tuomet pripažino A. Maeda, asmeniškai parinkęs varžovus šiam turnyrui.

Žiūrovus traukia intriga

LBF organizuojami turnyrai tapo bušido tradicija Lietuvoje. Maži turnyrai buvo rengiami Mažeikiuose, Šiauliuose, Biržuose, Alytuje, Panevėžyje, Utenoje, Ukmergėje, Rokiškyje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje, Pasvalyje, Marijampolėje, Lazdijuose. O dukart per metus buvo organizuojami dideli tarptautiniai turnyrai, kurie jau penkiolika metų rengiami „Siemens“ arenoje.

Didelį susidomėjimą šiais renginiais kėlė tai, kad ringe susiremdavo įvairių kovos stilių meistrai, naudojantys skirtingą kovos techniką, trokštantys visiems įrodyti, kad jų propaguojamos dvikovos yra stipriausios pasaulyje. Bušido gerbėjams kovos patinka dėl intensyvumo ir spontaniškumo, nes daugelis jų baigiasi nokautais.

Lietuvoje rengiami tarptautiniai bušido turnyrai sulaukė ypatingo susidomėjimo visame pasaulyje.  Šie renginiai buvo bendri LBF ir „Fighting Network K-1“, „Shooto“, ZST, „Rings“ Japonijos organizacijų projektai. Dabar LBF – oficiali Japonijos organizacijų „Rings“, ZST, „Shooto“, „Pancrase“, „Shoot Boxing“, RIZIN atstovė Baltijos šalyse.

2019 m. LBF surengė 24 turnyrus, iš jų tik keturi vyko Lietuvoje, kiti – Vokietijoje, Anglijoje, Suomijoje, Slovakijoje, Turkijoje, Kipre, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Estijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Lenkijoje, Kazachijoje, Ispanijoje.

Lietuvių produktas – graibstomas

Jau ne vienus metus Europoje neįtikėtino populiarumo yra sulaukę KOK („King of Kings“) turnyrai, kurių sumanytoja yra LBF.

Kai LBF palaikė ryšius su K-1 organizacija, D. Simanaitis buvo K-1 vykdomasis direktorius Europoje. Bet 2009 m. pasaulį užgriuvus ekonomikos krizei netrukus pasikeitė ir „K-1 Global“ korporacijos savininkai, ir šios organizacijos rengiami „K-1 World Grand Prix“ turnyrai. Tada D. Simanaitis pasitraukė iš K-1.

„K-1 turnyrai buvo populiarūs, todėl pradėjome galvoti, kaip užimti sportininkus, kurie propaguoja būtent šį stilių – kovas stovint, – pasakojo D. Simanaitis. – Patirties turėjome, todėl sukūrėme savo produktą – „King of Kings“.“

Šis LBF projektas pagal populiarumą užima pirmą vietą Europoje ir vertinamas lygiai taip pat, kaip anksčiau K-1. Lietuvių organizuojami KOK turnyrai dabar rodomi visame pasaulyje, įskaitant ir bušido tėvynę Japoniją. LBF pasirašiusi sutartis su didžiausiomis Japonijos televizijomis, kurios anksčiau transliuodavo K-1 dvikovas.

D. Simanaičio teigimu, pagal populiarumą KOK turnyrus (kovos vyksta tik stovint) galima lyginti su rengiamais UFC – JAV mišrių dvikovų organizacijos, įsikūrusios Las Vegase. KOK turnyrai, kuriuose kovojama pagal K-1 taisykles, aplenkė K-1, kikbokso ir kitas dvikovas.

„KOK turnyrus nori rodyti visos televizijos. Esame pasirašę sutartis su „FightBox“, „3Sport“, „Eurosport“, „Fox Sport“, ESPN ir kitomis televizijomis, – pasakojo D. Simanaitis. – Anksčiau K-1 organizacijos dvikovas transliuodavo 74 valstybėse. Šiuo metu KOK turnyrus tiesiogiai transliuoja 122 pasaulio šalys visuose penkiuose žemynuose 44 kalbomis. Tai rodo, kad mes jau gerokai pranokome K-1 produkciją. Be to, taip reklamuojame ir savo kraštą – anonsuodami KOK turnyrus pateikiame trumpą vaizdo medžiagą, populiarinančią Lietuvą, Vilnių ir kitus miestus.“

Vartai į platesnius vandenis

Kovotojams iš Lietuvos prasimušti į pasaulinius turnyrus beveik neįmanoma. Tačiau bušido KOK turnyrai padeda sportininkams atverti kelius į platesnius vandenis – išgarsėti ir siekti karjeros. Jei sportininkas tampa KOK turnyro čempionu, jis yra pageidaujamas kovoti ir kitų pasaulio organizacijų rengiamuose turnyruose. „KOK čempionas gauna kelialapį į kitas pasaulio kovų organizacijas, – pabrėžė D. Simanaitis. – Taip ne tik populiariname Lietuvą, bet ir padedame sportininkams išgarsėti.“

Kaip vienus tokių pavyzdžių LBF vadovas paminėjo garsią šalies kovotoją Juliją Stoliarenko ir Marių Žaromskį. Šis kovodavo Anglijos baruose ir neaiškiuose turnyruose. LBF jį nuvežė į Japoniją, kurioje jis tapo organizacijos „Dream“ čempionu pusvidutinio svorio kategorijoje, ir tuomet jo prireikė visiems.

Dar prieš K-1 organizacijos griūtį japonai paprašė D. Simanaičio padėti sukurti pasaulio K-1 mėgėjų federaciją. Drauge su japonais lietuviai atliko šį darbą, o paskui mėgėjų federaciją perleido D. Simanaičiui į rankas. Šios federacijos narėmis yra 68 valstybės. Pastarajame Europos čempionate Lenkijoje, įskaitant ir vaikus, dėl žemyno medalių kovojo apie 1200 sportininkų.

Neseniai su D. Simanaičiui susisiekė Vokietijos žiniasklaidos milžinės „Bild“ atstovai ir pasiūlė bendradarbiauti. LBF vadovas tikisi, kad jau šiemet transliacijas pradės sporto TV kanalas, dėl bendradarbiavimo tariamasi su Lenkijos žiniasklaidos grupe POLSAT, taip pat Skandinavijos šalių ir Lietuvos transliuotojais.

Prieš du dešimtmečius autobusu į Vilnių keliavęs D. Simanaitis savo sėkmę gali matuoti ir kelionėmis – į Japoniją jis jau skrido 124 kartus.

Šaltinis- https://www.alfa.lt/straipsnis/50416562/lietuviskas-smugis-kaip-124-keliones-i-japonija-padejo-sukurti-visu-trokstama-produkta